fecskefiokakA madarak költési időszaka előtt szükséges elvégezni a természetvédelmi szempontból érzékeny munkákat. Az ilyenek áprilistól tilosak, mivel veszélyt jelentenek az állatokra és a biológiai sokféleségre.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) felhívja a lakosság, az önkormányzati és állami szervek figyelmét, hogy három olyan tevékenység van, amelyek az ország lakosságát és az önkormányzatokat leginkább érintik, és a nem megfelelő ütemezés miatt évről évre visszatérő természetvédelmi és állatvédelmi problémát okoznak.

A védett fecskéket és denevéreket is érintő épületmunkák természetvédelmi hatósági engedélyeztetéskötelesek, és csak a szaporodási időszak szünetében, ősztől tavaszig végezhetők el, ennek megsértése miatt fordul elő lakott területen fecskefészkek tömeges leverése nyaranta. A hatósági engedélyek kiállításakor különösen fontos lenne hangsúlyozni, hogy a fészkek eltávolítását követően olyan megoldásokat kell alkalmazni, amelyek biztonságosan akadályozzák meg a fecskék visszaköltözését a munkálatok ideje alatt – áll az összegzésben.

A természetvédelmi oltalom alatt álló madarak fészkei is védettséget élveznek. A fokozottan védett fehér gólyák téli viharokban sérült vagy áramütésveszélyes módon, az elektromos hálózat oszlopain a vezetékekre épült fészkeinek magasító kosárra emeléséhez a megyei kormányhivatalok csak a költési időszakon kívül, március 31-ig adhatnak engedélyt.

A fák és bokrok kivágása sok esetben, számos okból indokolt és szükséges. A bel- és árvízkár megelőzését szolgáló csatorna- és hullámtértisztítás, az elektromos vezetékhálózat nyomvonalán túlnövő, az értékes gyepterületeket elfoglaló fás szárú vegetáció eltávolítása, visszavágása, különösen tömeges nagyságrendben, jól tervezhető és ütemezhető az őszi-téli időszakra. Ezért indokolatlan, a természetvédelmi és állatvédelmi törvénybe ütköző a munkákat a madarak költési időszakára hagyni.

Bővebb információ a felhívásról a www.mme.hu honlapon található.

Hirdetés