irodaiA németországi Szász-Anhalt tartomány és az olaszországi Firenze is érdeklődik a Hajdú-Bihar megyében alkalmazott ügyintézési rendszer iránt. Minderről azon a munkaértekezleten esett szó, amelyet a napokban tartottak Csehországban. A megbeszélés fő témája a kis- és középvállalkozásokat sújtó adminisztratív terhek és bürokrácia csökkentése volt. A munkában részt vett a Hajdú- Bihar Megyei Önkormányzat képviselője is.

A vállalkozásokat sújtó bürokrácia és adminisztratív terhek mérséklését tűzte ki célul az Európai Unió Interreg Europe Programja által finanszírozott „PURE COSMOS –Közintézmények szerepe a kkv-k versenyképességének növelésében” címet viselő nemzetközi együttműködés, amelyben partnerként a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat is részt vesz.

A projekt legutóbbi munkaértekezletét a csehországi Usti nad Labemben tartották az elmúlt napokban, ahol a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat képviseletében Tuska-Mátrai Melinda projekt menedzser, a nemzetközi csoport vezetője vett részt. A közös munka során a partnerek által meghatározott jó gyakorlatokat tekintették át, és előkészítették a regionális akciótervek kidolgozását.

A megbeszélésen mind a szász-anhalti, mind a firenzei partner érdeklődését fejezte ki a Hajdú-Bihar megyében, illetve az országban alkalmazott olyan módszerek iránt, mint például az egyablakos ügyintézés. A német és az olasz partnerek akár hazájukban is alkalmaznák a magyar megoldásokat, amelyeket a jövőben tanulmányozni szeretnének. Ezért elképzelhető, hogy ősszel Debrecenbe látogatnak a két ország szakemberei.

A csehországi megbeszélést az USti Régió Innovációs Központjában tartották, ahol a nemzetközi partnerek megismerhették számos cseh kis-és középvállalkozás innovációs
célkitűzéseit és eredményeit.

A „PURE COSMOS” program elsősorban a 25 és 40 év közötti fiatal vállalkozók körét célozza. A 2016 és 2021 között zajló projekt első szakaszában megyei szintű regionális akciótervet dolgoznak ki a vállalkozókat sújtó bürokrácia csökkentésére, a résztvevő partnerországok (Egyesült Királyság, Olaszország, Németország, Görögország, Cseh Köztársaság, Spanyolország) tapasztalataira, jó gyakorlataira alapozva. A projekt második fázisában az akciótervben meghatározott feladatok megvalósítása és nyomon követése történik.

A projekt következő rendezvényét várhatóan 2019 januárjában, a görögországi Anatoliki városában tartják.

Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat)