iskKevés olyan korlátozás van, amit saját hatáskörben hozhatnak meg az önkormányzatok a koronavírus miatt. Bár a megkérdezett városok közül kérdéseinkre csak kevesen válaszoltak, az kiderült, hogy bezárást egyelőre még sehol nem terveztek elrendelni.

Szeptemberben írt a HVG arról, hogy volt olyan iskola, amelynek már a tanévnyitóján is volt koronavírussal fertőzött fiatal, azóta viszont egyre több intézmény jelzi, hogy vagy diákja, vagy tanára elkapta a koronavírust. Cikkünk írásának napján derült ki, hogy lélegeztetőgépre került egy iskolaigazgató Borsod megyében, hétfőn pedig a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium igazgatója közölte az MTI -vel, hogy egyik oktatójuk elhunyt. Az igazgató arra nem tért ki, hogy a pedagógus koronavírusos volt-e, de azt viszont elmondta, hogy az intézményben 13 oktató fertőződött meg, így november 13-ig digitális munkarendben fognak tanítani.

A folyamatos iskolai fertőzések tükrében kérdeztük arról az önkormányzatokat, hogy a hozzájuk tartozó iskolákban, óvodákban terveznek-e bezárást a járvány előrehaladtával.

Kormányrendeletben szabályozták a járványügyi időszakban az oktatási intézkedéseket is – derül ki a győri polgármesteri hivatal lapunkhoz eljuttatott leveléből. A levélben kifejtik: „az Oktatási Hivatal elnöke határozatban rendeli el a rendkívüli szünetet a kialakult vészhelyzet miatt, tehát nem önkormányzati hatáskör az intézményi szünet elrendelése az óvodákban sem”. Győrből hozzátették: „az önkormányzat jelenleg nem tervezi intézményei bezárását”. Ugyanezt erősítették meg Debrecenből is.

Hasonlóképpen jár el Zalaegerszeg vezetése is: a város iskolákat nem, csak bölcsődéket és óvodákat tart fenn, amiket egyelőre szintúgy nem szándékoznak bezárni. A hvg.hu érdeklődésére azonban hozzátették, hogy október 26-án hoztak egy olyan rendeletet, amelyben a hozzájuk tartozó kulturális intézményektől minden saját szervezésű program lemondását, illetve elhalasztását kérték. Szintúgy ebben a rendeletben döntöttek arról, hogy az ügyfélfogadást mind a polgármesteri hivatalban, mind a városi ügyfélszolgálati irodán személyes formában szüneteltetik. A vírus miatt lefújták szinte az összes városi rendezvényt is, csak november negyedikén, az 1956-os forradalom leverésére szervezett apró megemlékezést tartják meg.

Rákérdeztünk arra is, hogy van-e olyan konkrét napi eset-, vagy halottszám, aminek hatására azonnali bezárást rendelhetnek el, erre viszont érdemi választ nem kaptunk. Az látszik, hogy a helyi, szűk közegen belüli esetek dönthetnek a zárásról, nem az országos adatok.

A felfutó esetszámok tükrében azonban a szigorításokról szóló döntések meghozatalát már a kormány sem húzhatja sokkal tovább. Galgóczi Ágnes, a Nemzeti Népegészségügyi Központ osztályvezetője az operatív törzs keddi tájékoztatóján arra kérte a nézőket, hogy a kora esti órákban kövessék a híreket. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter hétfőn elmondta, hogy kétnapos kormányülés tartanak, ahol újabb járványügyi szigorításokról döntenek.

(HVG.hu)