novak katalin01Az Esély otthon program a szülőktől elköltözés és az önálló életkezdés közti néhány évben nyújt segítséget a 18 és 35 év közötti korosztálynak. Uniós forrásból az ország hatvanhat településén több mint 10 milliárd forint támogatás segíti a fiatalokat.

Olyan Magyarországra van szükség, ahol a fiatalok is jól érzik magukat, látják saját esélyeiket és jövőjüket - jelentette ki az Emberi Erőforrások Minisztériumának család- és ifjúságügyért felelős államtitkára Novák Katalin csütörtökön a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Kisvárdán, az Esély otthon program keretében felújított önkormányzati bérlakások átadása alkalmából. A kormány célja – folytatta –, hogy lehetőséget és esélyt adjon a magyar fiataloknak az otthon maradásra, illetve a hazatérésre a szülőföldre és a függetlenné válásra, továbbá a munkavállalásra és a családalapításra vidéken is. A pályázó települések közül Kisvárda, ahol e szavak elhangzottak, több mint 190 millió forintot nyert el a program megvalósítására.

Az államtitkár elmondta: pályázatot olyan háromezer és húszezer lakos közötti települések adhattak be, ahol a fiatal korosztály létszáma csökken, tehát az adott falu vagy kisváros lakossága egyre idősebb lesz. A program része, hogy átmeneti otthont kínál azoknak a fiataloknak, akik helyben készek tenni közösségükért. A beköltöző fiataloknak nem kell bérleti díjat fizetniük a maximum két év alatt, amíg a felkínált lakásokban élhetnek. Szeretnék, ha a bérleti idő lejárta után ők is saját otthonba költöznének – mondta Novák Katalin, szerinte ez a két év elég lehet ahhoz, hogy megtalálják a párjukat, vagy előteremtsék az otthonuk megvásárlásához szükséges kezdődőkét. Ehhez már igénybe vehetik például a július 1-től igényelhető babaváró támogatást, a családi otthonteremtési kedvezményhez kapcsolódó csok-ot vagy a falusi csok-ot is.

Az államtitkár kifejtette: a kormányzat szeretné, hogy Magyarország olyan hely legyen, ahol minden magyar ember otthon érezheti magát Budapesten és vidéken is. Ezért vezette be a kabinet 2015-ben az otthonteremtési programot, ezért bővíti és terjeszti ki folyamatosan a csok-ot, és ezért indítja el júliustól a babaváró programot.