allami szamvevoszekÖntesztet állított össze a jegyzőknek az Állami Számvevőszék. Pontos képet kaphatnak az általuk vezetett önkormányzat működésének szabályozottságáról, belső kontrollrendszerük állapotáról, a korrupciós veszélyek elleni védettségükről.

A célzottan a jegyzőknek összeállított kérdéssor közzétételét Domokos László, az ÁSZ elnöke jelentette be az 1700 önkormányzatot képviselő Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) elnökével, Schmidt Jenővel tartott szakmai megbeszélésén.

Felidézték: az ÁSZ ellenőrzései mellett széleskörű tanácsadó, tudásmegosztó tevékenységet is végez, ennek fontos eszközei az öntesztek, amelyek ma már hét célcsoportnak: önkormányzatoknak, nemzetiségi önkormányzatoknak, egyházi intézményeknek, civil szervezeteknek, központi költségvetési szerveknek, európai uniós forrásokat felhasználó szervezeteknek, illetve nemzeti tulajdonú gazdasági társaságok vezetőinek adnak iránymutatást saját belső kontrollrendszerük kiépítettségének önellenőrzésére, és nyújtanak ezáltal támogatást a törvényi előírásoknak megfelelő szabályszerű működéshez.

Az ÁSZ öntesztjeit eddig összesen több mint 5000 alkalommal töltötték le az ÁSZ honlapjáról. Az ÁSZ közleménye idézte Domokos Lászlót, aki szerint az önteszt kitöltése a jegyzőknek „egyfajta biztonsági övet jelent a szabályszerűség tekintetében”, és úgy vélte, az új önteszttel az ÁSZ mintegy 3200 települési önkormányzat szabályosságára tud egyszerre hatást gyakorolni. Az ÁSZ elnöke a teszt kitöltésére biztatta a jegyzőket.

Az Állami Számvevőszék öntesztjeinek kitöltése önkéntes, visszaküldeni sem kell, arra szolgál, hogy a települési önkormányzatok belső kontrollrendszerének fejlesztését támogassa, lehetővé tegye a hibák, hiányosságok önkéntes feltárását és a jövőre vonatkozó kijavítását. Az önkormányzatok belső kontrollrendszerének működtetését támogató, az önkormányzati jegyzőknek szóló önteszt az ÁSZ honlapján érhető el.