mentoovA kormányzati gazdaságvédelmi intézkedésekkel egyidejűleg a vidéki önkormányzatok helyi döntésekkel, akciótervekkel segítik a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került vállalkozásokat és az időseket.

Kaposváron gazdaságvédelmi akciótervet dolgoztak ki. Szita Károly polgármester kedden a Facebook-oldalán jelentette be, hogy az önkormányzati tulajdonú ingatlanban működő, nyitvatartási korlátozás alá eső vendéglátóhelyek bérleti díját 70 százalékkal, az üzletekét és szolgáltatókét 50 százalékkal csökkentik, így havonta 8 millió forintot hagynak az érintett vállalkozásoknál. Hozzátette, hogy a helyi adók tekintetében fizetési könnyítést, részletfizetést, fizetési halasztást adnak az ezt kérő vállalkozásoknak. Erre eddig 25 vállalkozás jelezte igényét, a döntés összesen 300 millió forint átmeneti segítséget jelent. A természetes személyeknek legfeljebb félmillió forint adótartozásra évente egyszer 12 havi pótlékmentes részletfizetést biztosítanak.

Arról is beszélt Szita Károly, hogy mintegy 150 idős embernek már 100 önkéntes intézi a bevásárlását, gyógyszerek beszerzését és 300 embernek az ebéd házhoz szállítását. Az önkéntesek, valamint a háziorvosi alapellátásban dolgozók ingyen parkolhatnak a somogyi megyeszékhelyen szerdától, a kórház egészségügyi dolgozói pedig térítésmentesen vehetnek igénybe egy számukra megnyíló parkolót.

Gyulán Görgényi Ernő polgármester intézkedési tervet hirdetett a szolgáltató szektorban működő helyi vállalkozásoknak. Az önkormányzattól üzlethelyiséget bérlő cégek kedvezményt kapnak a bérleti díjra: 25 százalékot, ha üzemelnek, 50 százalékot, ha szüneteltetni kényszerülnek a tevékenységüket. A kedvezményes összeg teljesítésére június 30-ig fizetési moratóriumot rendelt el. A közterület-használati díjból szintén 25 vagy 50 százalék kedvezményt adnak. A kedvezményes bérleti díjat sem kell egyelőre fizetni, július 1-jétől december 31-ig részletekben lehet majd teljesíteni.

Egerben Mirkóczki Ádám polgármester keddi sajtótájékoztatóján bejelentette: azok a vállalkozások, amelyek az önkormányzattól vagy annak cégétől bérelnek ingatlant, három hónapos fizetési moratóriumot kaphatnak egyedi kérelem alapján. Annak lejárta után pedig részletfizetési lehetőséget kapnak.

Szegeden Botka László polgármester rendeletben hosszabbította meg a lejáró települési támogatásokat – lakhatási, gyógyszer- és rendkívüli gyermekvédelmi támogatás –, amelyeket külön kérelem és igazolások nélkül azoknak a rászoruló családoknak folyósít május végéig az önkormányzat, amelyek eddig is részesültek ilyenben. Az NKM Áramhálózati Kft.-vel létrejött megállapodás alapján a cég csak nagyon indokolt esetben szüneteltetheti az áramszolgáltatást a városban. Az önkormányzat jelenleg csaknem ötszáz 70 év feletti, egyedülálló idős embernek szállít ki naponta – térítés ellenében – meleg ételt, és vásárol be.
Pécs polgármestere, Péterffy Attila, keddi döntése értelmében a vásárcsarnok csütörtökön már nem nyit ki, a döntés visszavonásáig zárva marad. Az üzemeltető a következő havi helypénzt már nem szedi be. A pécsi, városi tulajdonú ingatlanok, üzlethelyiségek bérleti díját áprilisra és májusra vonatkozóan nem számlázza ki az önkormányzat tulajdonában álló Pécsi Vagyonhasznosító Zrt. Az elszámolásról minden bérlővel külön egyeztetnek legkésőbb május végéig - közölte az önkormányzat. A pécsi közösségi közlekedést működtető Tüke Busz Zrt. csütörtökön 0 órától a hétvégi menetrendet lépteti életbe a csökkent utasforgalom miatt.

Makón az önkormányzat április 1-jétől június végéig felére csökkenti valamennyi tulajdonában álló, nem lakás céljára szolgáló ingatlan bérleti díját, szintén 50 százalékkal mérséklik erre az időszakra a városi piacon a bérleti díjakat, és 30 százalékkal kevesebb helypénzt kell fizetni.

Székesfehérváron több mint 220 önkéntes jelentkezett, folyamatosan veszik át megbízólevelüket és felszereléseiket, a segítendő személyek elérhetőségeivel együtt - jelentette be közösségi oldalán Cser-Palkovics András polgármester, aki hozzátette: a telefonos ügyfélszolgálaton eddig 199 idős ember kért segítséget.

Debrecenben egyre többen csatlakoznak a polgármester kezdeményezésére létrejött támogatási alaphoz, amelyet a Debreceni Karitatív Testület közreműködésével fognak felhasználni. Húszmillió forinttal hozta létre az alapot az önkormányzat, ehhez magánszemélyek és vállalkozások is csatlakozhatnak. A képviselők önkéntes munkával is segítik a nehéz helyzetben lévőket és az idős embereket.

Mohácson a 65 évnél idősebb, hozzátartozóval nem rendelkezők számára - egyebek mellett - bevásárlásban, gyógyszerellátásban, postai küldemények átvételében segítő rendszert indított az önkormányzat önkéntesek bevonásával.

Oroszlányban nagysebességű internetkapcsolatot építtetett ki az önkormányzat, a digitális távoktatás magasabb színvonalú kiszolgálása és a város által üzemeltetett weboldalak gyorsabb, jobb elérése érdekében. Az elmúlt napokban két különszámot is kiadtak továbbá a városi újságból, az oroszlányi könyvtár pedig színes folyóiratokból és hetilapokból összeállított csomagokkal segíti az idős embereket a bezártság elviselésében.

Siófok pénzügyi alapot hozott létre a veszélyhelyzetben felmerülő költségek fedezésére, ebbe várják magánszemélyek, vállalkozások felajánlásait.