kezbKiemelt figyelmet fordítanak a jövő nemzedékére és azok családjára, valamint az idős emberekre a hazai önkormányzatok, nagyon széles spektrumon mozognak a támogatások és a programok, amelyekkel a települések igyekeznek az érintetteket segíteni – derült ki több hazai nagyváros Magyar Időknek megküldött tájékoztatójából.

A szépkorúak jubileumi köszöntéséről szóló 2008-as kormányrendelet szerint a kabinet Magyarország nevében köszönti a 90., a 95., a 100., a 105., a 110. és a 115. életévüket betöltött, hazánkban bejelentett lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárokat. A jubileu­mi köszöntéssel okirat és juttatás jár, utóbbi összege a jogosult betöltött életévével megegyező ezer forint.

A magas kort megélt ünnepelt eldöntheti, hogy igényt tart-e a személyes köszöntésre, ha igen, akkor a jegyzőnek kell nyilatkoznia arról, hogy az esemény szervezéséről gondoskodik-e. Személyes köszöntés elmaradása esetén a nyugdíjfolyósító szerv postai úton küldi meg az okiratot az érintettnek.

A több nagyvárosból – Debrecen, Dunaújváros, Érd, Győr, Kaposvár, Miskolc, Nyíregyháza, Pécs, Veszprém és Zalaegerszeg – megküldött válaszokból azonban kiderült, hogy az önkormányzatok jellemzően gondoskodni szoktak a személyes köszöntésről: több helyen az adott körzet önkormányzati képviselője vagy/és a polgármester, az alpolgármester, esetleg az aljegyző adja át az emléklapot az ünnepeltnek, adott esetben a helyi sajtó jelenlétében.

Több helyen – Dunaújvárosban, Győrben, Miskolcon, Nyíregyházán és Zalaegerszegen – nemcsak a központi emléklapot adják át, hanem külön ajándékkal is kedveskednek: virágcsokorral, ajándékkosárral, desszerttel, könyvvel vagy éppen borral. Érden a 80., a 90. és a 100. életévüket betöltő érdi lakosok 30 ezer forint értékben csomagot kapnak a várostól, utóbbiakat további havi 28 ezer 500 forinttal támogatják, de a 90 év felettieket Pécsett is rendszeresen köszöntik kisebb ajándékkal.

Debrecenben a 101., illetve az azt követő életkorban évente, a központi jubileumi juttatáson túl is gondolnak a szépkorúakra. A pénzbeli támogatás összege a jogosult betöltött életévvel megegyező ezer forint.

A születésnapi köszöntésen túl – elsősorban szociális alapon – egy sor támogatást és kedvezményt kaphatnak, illetve szolgáltatást vehetnek igénybe az idős lakosok. Akad, ahol gyógyszerköltségeik fedezésére, illetve karácsony és húsvét alkalmából részesülnek támogatásban, vagy éppen mozgónővér-szolgálatot, illetve jelzőrendszeres házi segítségnyújtást igényelhetnek.

Emellett kulturális programokat, Ki mit tud találkozót szerveznek az időseknek, vagy éppen kérésre a mozgásukban korlátozott, idős embereknek segítenek a fűnyírásban, télen a síkosságmentesítésben. Máshol az idősek lakásainak átalakításához (akadálymentesítés, fürdőszobai kapaszkodók kiépítése) biztosítanak évente többmilliós pályázati alapot. Egyes nagyvárosokban pedig ingyenes jogsegélyszolgálat működik nyugdíjasok számára.

A településeken a jövő nemzedékére is kiemelten figyelnek: akad, ahol az év első újszülöttjét, máshol az adott város napjának első babáját köszöntik. Dunaújvárosban az esztendő első újszülöttjét 300 ezer forinttal támogatják, Érden pedig gyermekenként 30 ezer forint értékű ajándékutalványban vagy ajándékcsomagban, illetve emléklapban részesül az az újszülött, akinek első létesített lakóhelye a város.

Miskolcon az egyszeri támogatás összege 20 ezer forint, míg Nyíregyházán gyermekenként egyszeri 15 ezer forint a kelengyetámogatás, amit szociális alapon kaphatnak meg. Veszprémben meghatározott feltételek mellett babaköszöntő csomagot, Zalaegerszegen 30 ezer forint értékű vásárlási utalványt kapnak az újszülöttek.

Az önkormányzatok a születéskori, egyszeri támogatás mellett más módon is segítik az újszülöttek családjait. Több helyen van lehetőség nevelési, gondozási, születési vagy éppen várandóssági támogatás igénylésére – ennek összege településenként változó –, de védőoltáshoz is lehet segítséget kérni. Előfordul az is, hogy az édesanyák kapnak utazási kedvezményeket.