szurobusz nnkIdén Nagyecsed (Szabolcs-Szatmár-Bereg) az első állomása a Nemzeti Népegészségügyi Központ, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat és a Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézet által közösen indított, hatvankét települést érintő országos szűrőbuszrogramnak.

A szűrőbuszprogram idei nyitó sajtótájékoztatóját hétfőn tartották Nagyacseden. Surján Orsolya helyettes országos tisztifőorvos a 2019-ben elkezdett, Helybe visszük a szűrővizsgálatokat kezdeményezésről elmondta, hogy a többféle szűrést tartalmazó program az egészségmegőrzést és a megelőzést támogatja a felzárkózó településeken. A szűrőbuszokkal az általános állapotfelmérés keretében többek között testtömeg-analízist, vérnyomás-, vércukor- és koleszterinszint-mérést, EKG- és nőgyógyászati vizsgálatokat, szükség esetén pedig kardiológiai szakorvosi konzíliumot is elérhetővé tesznek.

A program célja a szűrővizsgálatok népszerűsítése és az egészségmegőrzés tudatosítása mellett az, hogy a lehető legkorábban kiszűrhetők legyenek a betegségek, és időben megkezdődhessenek a szükséges kezelések. Ebben az évben 14 megye 62 településére látogatnak el a szűrőbuszok, összesen nyolcvan szűrési napon.

A megyei egészségügyi intézmények és kormányhivatalok, valamint a települési önkormányzatok partnerségével megvalósuló akció első évében Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében tizenhat településen tartottak szűréseket, azokon ezerötszáz ember vett részt – idézte fel Kerékgyártó Judit megyei tisztifőorvos-helyettes. Idén tizenhét szabolcsi városban és községben huszonhét alkalommal lesznek vizsgálatok.

A Gottsegen György Országos Kardiovaszkuláris Intézet ápolási igazgatója, Polaneczky Judit a sajtótájékoztatón elmondta, hogy harmadik éve vesznek részt ebben a programban, ezalatt több mint ötezer embert vizsgáltak meg. Köztük voltak olyanok is, akikhez azonnal mentőautót vagy mentőhelikoptert kellett hívni.

Nagyecsed független polgármestere, Kovács Lajos arról számolt be, hogy az ő településükön van alapellátás, de a szűrőbusszal érkező szűrések és szakellátások csak Mátészalkán, Fehérgyarmaton vagy Nyíregyházán érhetők el. Így nagy segítséget jelent nekik ez a program.