birosag02A vádirattal egyezően, tárgyalás tartása nélkül elítélte a bíróság Újszentiván és Tiszasziget polgármesterét, valamint társaikat – tudta meg az Átlátszó. A súlyosabb büntetést a szerb állampolgárok papíron betelepítéséért a végrehajtók kapták. A polgármesterek megúszták pénzbírsággal.

A júniusi falugyűlésen a helyi lakosok a közokirat-hamisítás miatti vádemelésről faggatták volna Tiszasziget polgármesterét, Ferenczi Ferencet, de ő azzal hárította el ezt, hogy: „Ezek a dolgok arra a tárgyalásra valók, ami le fog zajlani.” Akkor az Átlátszó megírta, hogy Tiszasziget fideszes és Újszentiván független polgármesterét, valamint segítőiket közokirat-hamisítással vádolta meg az ügyészség: 142 esetben asszisztáltak fiktív lakcímbejelentéshez, egyikük maga is aktívan írta alá a szállásadói lapokat, másikuk pedig szállásadókat beszélt rá a lapaláírásra.

Az ügyészség tárgyalás nélküli határozathozatalt javasolt a bíróságnak, ez már a vádiratból is kiderült. Ezért sem értették sokan, miért akar a részletekről a tárgyaláson beszélni a polgármester. Nem is tudott, az Átlátszó információi szerint a bíróság első fokon a vádirattal egyezően ítélte el a településvezetőket és segítőiket. A polgármesterek – vagyis az értelmi szerzők – megúszták pénzbírsággal, akik viszont valóban végrehajtották a lakcímbejelentést, másfél év börtönt kaptak, egy évre felfüggesztve.

Az ügy előzménye, hogy 2011 és 2014 között, szűk négy év alatt negyedével, közel 400 fővel gyarapodott a település – írta az Átlátszó 2014-ben a szomszédos Újszentivánról. A helyiek szerint azért, hogy a polgármesterek a választások után hatalomban maradhassanak.

A folytatást itt lehet elolvasni »