allami szamvevoszekAz Állami Számvevőszék elnöke, Domokos László szerdán átadta a számvevőszék 2019. második félévi ellenőrzési tervét Jakab Istvánnak, az Országgyűlés alelnökének az Országházban. Folytatódik az önkormányzati tulajdonban álló gazdasági társaságok ellenőrzése, a helyi önkormányzatok ellenőrzése, az önkormányzatok pénzügyi egyensúlyi helyzetére ható kockázatok feltárása.

A számvevőszék honlapján szerdán közzétett tájékoztatás szerint folytatódik a nemzeti tulajdonú gazdasági társaságok ellenőrzése, valamint a gyermekétkeztetés rendszerének és a köznevelés ellenőrzési rendszerének ellenőrzése is. Az idei második félévben az ÁSZ megkezdi az államháztartás központi alrendszere fejezeteinek ellenőrzését, illetve a vonatkozó törvényi előírásoknak megfelelően folytatódik a költségvetési támogatásban részesült pártok és pártalapítványok ellenőrzése.

A számvevőszék a második félévben is nagy hangsúlyt helyez az utóellenőrzésekre, valamint kiemelt figyelmet fordít a korrupciós veszélyek ellen védettséget biztosító integritáskontrollok értékelésére. Az erőforrások még hatékonyabb kihasználása, és az egyes területek ellenőrzési lefedettségének növelése érdekében 2019. második félévében kockázatértékelésen alapuló, valamint új technológiákkal is indulnak ellenőrzések. Értékelik a korrupciós veszélyek ellen védettséget biztosító úgynevezett integritáskontrollok kialakítását és működtetését, így biztosítva a közpénzügyek területén az elszámoltathatóság, az átláthatóság, valamint a felelős gazdálkodás követelményét.

Az Állami Számvevőszék a közvagyonnal történő szabályszerű, felelős, hatékony gazdálkodás előmozdítása érdekében a második félévben folytatja azon intézmények gazdálkodásának, működésének ellenőrzését, amelyek maguk is végeznek ellenőrzési, felügyeleti tevékenységet. Folytatódik a nemzeti - többségi állami és önkormányzati - tulajdonban álló gazdasági társaságok ellenőrzése, tekintettel arra, hogy a társaságok gazdálkodása jelentős mértékben befolyásolja a nemzeti vagyon értékét, az ország gazdasági teljesítményét, valamint jelentős hatással van az államadósságra is.

Az ÁSZ megkezdi továbbá az állami vagyon feletti tulajdonosi joggyakorlással kapcsolatos tevékenységek 2018. évre vonatkozó, törvényi kötelezettség alapján végzett ellenőrzését. A helyi önkormányzatok ellenőrzése keretében folytatódik a Magyar Államkincstár központi információs rendszerében rendelkezésre álló adatok monitorozása, amellyel a korábbi időszakban nem ellenőrzött önkormányzatokat is értékelés alá vonja az ÁSZ. Az úgynevezett ÖKOMER-módszerrel végzett ellenőrzésekkel, az önkormányzatok pénzügyi egyensúlyi helyzetére ható kockázatok feltárásával az ÁSZ hozzájárul az önkormányzatok gazdálkodása, feladatellátása fenntarthatóságának biztosításához.

A második félévben folytatódik a gyermekétkeztetéssel kapcsolatos feladatellátás ellenőrzése, illetve a köznevelés ellenőrzési rendszerének értékelése. Az ÁSZ ellenőrzi a szegénységi küszöb alatt élők felemeléséhez kapcsolódó célok megvalósulását. Megkezdődik a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Alap ellenőrzése, amely rávilágít arra, hogy a családtámogatási szakterület és a pénzügyi szakterület kontrolljai kialakítása és a kontrollok működtetése megfelelően történt-e, a családtámogatási ellátásokkal összefüggő tevékenységek szabályszerűek voltak-e.

Folytatja az ÁSZ az alapítványok és közalapítványok ellenőrzését. A jogszabályi felhatalmazás alapján az ÁSZ azokat az alapítványokat, közalapítványokat ellenőrizheti, amelyek az államháztartásból nyújtott támogatásban vagy az államháztartásból meghatározott célra ingyenes vagyonjuttatásban részesültek. A törvényben előírt kétéves gyakoriságnak és ütemezésnek megfelelően a második félévben hét költségvetési támogatásban részesült pártnál és pártalapítványaiknál kezdi meg a számvevőszék a 2017-2018. évekre vonatkozóan a gazdálkodás törvényességének ellenőrzését.