gyorokAz idei főszezon kezdetére is megmérettek a balatoni strandok, a június 18-a és 21-e közötti szigorú közegészségügyi, víz- és környezetvédelmi, továbbá akadálymentesítési követelményekre kiterjedő vizsgálatra a több mint ötven fizetős balatoni fürdőhely közül harmincnégyet neveztek be a létesítményfenntartó önkormányzatok.

A strandok minősítését kezdeményező és összefogó Balatoni Szövetség képviselői mellett részt vett a bírálóbizottságban többek közt a Nők a Balatonért Egyesület, a Balatoni Turizmus Szövetség, és a tavat körülölelő három megye kormányhivatala népegészségügyi főosztályának képviselője is.

A közegészségügyi és környezetvédelmi követelmények mellett azt is szemügyre vették, hogy van-e a strandnak naptól védett, mesterségesen árnyékolt területe, megközelíthető-e kerékpárral, van-e biztonságos biciklitároló hely, megfelelőek-e a gépkocsiparkolási feltételek, és ár-érték arányosak-e a strandi büfék, éttermek szolgáltatásai.

A versenyben ezúttal is taroltak az észak-balatoni strandok. A tizenkét ötcsillagos fürdő közül tíz – a vonyarci Lidó, a balatongyöröki, a gyenesdiási, a szigligeti, a füredi Kisfaludy és Esterházy, az alsóörsi, a csopaki, a keszthelyi városi és az almádi Wesselényi – Veszprém, illetve Zala megyei került az élbolyba, míg a somogyi oldalon ezúttal csak a berényi és a földvári keleti strand kapott a kékzászló mellé öt csillagot. A legzöldebb strand a balatongyöröki fürdő.

(Magyar Idők)