konyha1Ütemezetten zajlik a kockázat alapú ellenőrzés immár 32 közétkeztetést biztosító önkormányzati intézménynél, melynek keretében elkészültek a számvevői munkaanyagok. Az ellenőrzés célja annak értékelése, hogy az önkormányzatok és társulások irányítása alá tartozó költségvetési szerv belső kontrollrendszere egyes elemeit kialakította-e.

Az Állami Számvevőszék éves elfogadott ellenőrzési terve alapján, és a jóváhagyott ellenőrzési program szerint került lefolytatásra az önkormányzati intézmények integritás és belső kontrollrendszerének ellenőrzése.

Az Állami Számvevőszék kiemelt feladatának tekinti, hogy hozzájáruljon a közszféra szabályszerű, átlátható működésének, korrupció elleni védettségének, a közpénzfelhasználás átláthatóságának és elszámoltathatóságának erősítéséhez. Ennek érdekében rendszeresen és szisztematikusan ellenőrzi az önkormányzati alrendszer szervezeteinek belső kontrollrendszerének kiépítettségét, működését.

Az ellenőrzés a 2019. évet értékelő kockázatalapú ellenőrzés a helyi önkormányzatok és társulások által irányított költségvetési szervek kontrollkörnyezet- és kontrolltevékenység ellátásához szükséges szabályozására, az integrált kockázatkezelési rendszer és a belső kontrollrendszer egyes elemei kialakítottságára terjedt ki.

Az ellenőrzött szervezetek által rendelkezésre bocsátott dokumentumok feldolgozásával, az ellenőrzési bizonyítékok felhasználásával a számvevők az ellenőrzési szempontokhoz rendelt munkalapokat töltenek ki, rögzítve az egyes területek értékelését, és az azt alátámasztó dokumentumokat, majd a munkalapok alapján történik a számvevői munkaanyagok elkészítése, a tények írásba foglalása.

A számvevői munkaanyagok készítése során az értékelések helytállóságát, megalapozottságát, az azonos megközelítés, mérce és elvek alkalmazását az ellenőrzés minőségbiztosítási folyamata garantálja.

(ÁSZ Portál)