or zaszloFelmondta együttműködését a Fiatal Romák Országos Szövetségével a Phralipe Független Cigány Szervezet – tájékoztatta Lakatos Oszkár, a Phralipe központi szervezetének képviselője az MTI-t. Közölte, hogy döntésüket a Roma Polgárjogi Mozgalom Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezetével egyetértésben hozták meg.

Semmilyen módon nem kívánnak együttműködni Agócs Jánossal – írta Lakatos Oszkár, aki egyúttal az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) alelnöke. Közleménye szerint az ORÖ „kaotikus alakuló ülésén »megválasztott« új elnök és a Fiatal Romák Országos Szövetsége (Firosz) által képviselt vezetési módszerekben és káderpolitikában radikális fordulat állt be. Az elnökség működésében nem érvényesülnek a demokratikus alapelvek”. Néhány nappal az alakuló ülést követően kiderült, hogy a Firosz részéről okafogyottá vált a koalíció eredeti elképzelések szerinti fenntartása, és a jövőben nem kívánnak velük érdemi együttműködést folytatni. Lakatos Oszkár szerint a Firosznak csak a szavazatukra volt szüksége.

Azt is írta, hogy az ORÖ alakuló ülése vonatkozásában törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményeztek a Fővárosi Kormányhivatalnál. Lakatos Oszkár szerint az alakuló ülés érvénytelen volt. Kezdeményezik új alakuló ülés összehívását és a jogszerű választás megismétlését – közölte az ORÖ alelnöke, kiemelve: szervezeteik csak olyan elnökjelöltet támogatnak, aki „megfelelő tapasztalattal rendelkezik és elkötelezett a cigányság ügye iránt”.

Mint arról mi is beszámoltunk, Agócs Jánost, a Firosz képviselőjét december 3-án választotta meg az Országos Roma Önkormányzat elnökévé a szervezet képviselő-testülete. A 47 tagú testület alakuló ülésén 46 képviselő jelent meg. Az új elnököt 31 igen szavazattal választották meg. Agócs Jánost a Firosz mellett a Phralipe és a Roma Polgárjogi Mozgalom (RPM) Borsod-Abaúj-Zemplén megyei szervezete is elnöknek jelölte. Az októberi roma országos nemzetiségi választás eredménye alapján az ORÖ-ben a Lungo Drom 20, a Firosz 18, az RPM 5, a Phralipe 4 mandátumot szerzett.