langernevictorkatalin01A tanodákban olyan gyökereket kapnak a fiatalok, amelyek városukhoz és Magyarországhoz kötik őket  mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának társadalmi felzárkózásért felelős helyettes államtitkára Budapesten, egy felújított tanoda átadásán.

Országszerte már 275 tanoda működik, köztük olyan színvonalas munkát végzők, mint az újpesti – mondta az ünnepi alkalom kapcsán Langerné Victor Katalin felzárkózásért felelős helyettes államtitkár (képünkön) a IV. kerületi Rácz Gyöngyi Közösségi Központban. Szavai szerint a tanodák legfontosabb feladata, hogy segítsenek a gyerekeknek kitérők nélkül bejárni az életútjukat. A tanoda vezetőinek megköszönte, hogy „sosem elégszenek meg azzal, ami van”, hanem mindig egy kicsit többre vágynak azok érdekében, akikért dolgoznak. Ez a hozzáállás átragad a gyerekekre is, és ők mindig egy kicsit többet akarnak majd, nem csak maguk miatt, hanem másokért is - tette hozzá a helyettes államtitkár.

Kitért arra is, hogy a IV. kerületi intézményben hagyományteremtés zajlik. Az épületben megtekinthető helytörténeti gyűjtemény a múltra emlékeztet, ugyanakkor megmarad a most ott tanuló diákok keze nyoma is. A gyűjtemény azt üzeni, hogy cigányok és nem cigányok mindig tudtak becsületesen, rendesen, egymás mellett élni, és csak az számított, amit „letettek az asztalra” - fogalmazott Langerné Victor Katalin.

Molnár István Gábor, az Újpesti Cigány Nemzetiségi Önkormányzat elnöke beszédében elmondta: négy évvel ezelőtt keresték meg a minisztériumot, hogy szeretnének egy helytörténeti gyűjteményt létrehozni, ehhez pedig támogatást is kaptak. Később Újpest önkormányzata jóvoltából tornaterem létesült az épületben, amelyet aztán kívülről is felújítottak. Molnár István Gábor hangsúlyozta, hogy a tanodába nem csak cigányokat várnak, hanem mindenkit befogadnak, aki tanulni szeretne. Ennek a hozzáállásnak köszönhetően pedig az idei tanévben 30-ról 70 fölé emelkedett az ott tanuló gyerekek száma.