schmidtjeno warvasovszkyAz Állami Számvevőszék alelnöke, Warvasovszky Tihamér az éves rendszerességgel megrendezett önkormányzati találkozók keretében Schmidt Jenőt, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökét fogadta az ÁSZ székházában.

A megbeszélésen az alelnök bemutatta az ÁSZ által kialakított önkormányzati kockázati megfigyelő rendszert, és ismertette a pénzügyi monitoring alapján végzett első ellenőrzés eredményeit is. Kiemelte: ez alapján megállapítható, hogy a nagyközségi önkormányzatoknál az újbóli eladósodás kockázata nem állt fenn, a pénzügyi pozíciójuk kedvezően alakult.

Az Állami Számvevőszék 2010-ben kötött együttműködési megállapodást az önkormányzati szövetségekkel, és ennek jegyében az ÁSZ vezetői évente szakmai egyeztetésre invitálják a települési érdekképviseletek vezetőit. Az idei találkozók során az ÁSZ már fogadta a Megyei Jogú Városok Szövetségét, valamint a Megyei Önkormányzatok Országos Szövetségét. A találkozók következő állomásaként 2018. május 17-én Warvasovszky Tihamér alelnök Schmidt Jenőt, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnökét, Tab város polgármesterét fogadta hivatalában.

Warvasovszky Tihamér a találkozón hangsúlyozta: rendkívül lényeges az önkormányzatok pénzügyi egyensúlyi helyzetére ható kockázatok feltárása, és az ezzel kapcsolatos folyamatok, trendek bemutatása. Hozzátette: e célok érdekében alakította ki az ÁSZ az önkormányzatok kockázati megfigyelő rendszerét, melynek keretében folyamatosan értékeli az önkormányzatok pénzügyi egyensúlyát, eladósodásuk kockázatát, valamint, hogy vagyongazdálkodásuk során biztosítják-e a vagyon értékének megőrzését. Mint mondta: ezzel az új ellenőrzési megközelítéssel jelentősen növelhető az ellenőrzési lefedettség az önkormányzati alrendszerben, továbbá az ÁSZ településtípusonként értékelheti egyszerre nagyszámú, akár több száz önkormányzat pénzügyi- és vagyongazdálkodását.

Az alelnök ezt követően ismertette az ÁSZ első ezen módszerrel végzett ellenőrzésének eredményeit, amikor is a Magyarországon található valamennyi, összesen 132 nagyközség 2014-2015 közötti gazdálkodásának fenntarthatóságát, illetve gazdálkodásuk kockázatait értékelte. Az ellenőrzés megállapította: a 132 nagyközségi önkormányzat által ellátott feladatok és felhalmozások finanszírozási struktúrája 2014-ben és 2015-ben egyaránt fenntartható volt – hangsúlyozta Warvasovszky Tihamér. Külön szólt a találkozón az alelnök Tab város önkormányzata nemrég lezárult ellenőrzéséről is: az ÁSZ megállapította, hogy a pénzügyi gazdálkodás fenntarthatósága 2015-ben biztosított volt, az önkormányzat a vagyongazdálkodás során biztosította a vagyon értékének megőrzését.

Az alelnök kiemelte: az ÁSZ ellenőrzési tapasztalatai rámutattak, hogy az önkormányzatok eladósodásának kockázata jelentős mértékben csökkenthető a többségi tulajdonukban lévő társaságok működésének átláthatóságának megteremtésével. Emlékeztetett: az ÁSZ 2012 óta ütemezetten végzi az önkormányzati tulajdonú közszolgáltató gazdasági társaságok ellenőrzését is. Mint mondta: az ellenőrzéssorozat egyik legfontosabb célkitűzése, hogy értékelje a közfeladat-ellátás megszervezésére vonatkozó önkormányzati döntéseket, azok előkészítésének szabályszerűségét, illetve a tulajdonosi jogok nyújtotta eszköztár felhasználását. Az ÁSZ alelnöke a témával kapcsolatban felidézte: tanácsadó tevékenysége keretében a Számvevőszék nemrég összevont elemzést publikált az állami és önkormányzati többségi tulajdonú gazdasági társaságok korrupciós kockázatairól és integritási helyzetéről.

Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének elnöke a találkozón hangsúlyozta a tulajdonosi joggyakorlás fontosságát, és üdvözölte, hogy az ÁSZ ellenőrzései során kiemelt figyelmet fordít ennek értékelésére. Kiemelte továbbá azt is, hogy az ellenőrzések során feltárt szabálytalanságok nem maradhatnak következmények nélkül. A TÖOSZ elnöke jelezte továbbá: rendkívül fontosnak tartja mind az önkormányzatok, mind társaságaik esetében az ÁSZ integritás felmérésében való részvételét. E témában üdvözölte az ÁSZ nemrég publikált felmérését a köztulajdonú gazdasági társaságok korrupciós kockázatairól és integritási helyzetéről.

Forrás: aszhirportal.hu

Hirdetés