jakitemplomElkészült a jáki templom belső restaurálása, húsvétkor a hívek, az ünnepek után pedig már a turisták is újra látogathatják a magyar középkori építészet egyik legjelentősebb épületét.

Az Árpád-kori román stílusú templom belseje egy több mint kétmilliárd forintos állami támogatással zajló projekt keretében újult meg, ennek részeként hamarosan megépül a tervezett látogatóközpont is – közölte Sarkadi Márton építész, projektvezető. Azt is elmondta, hogy a jáki templom restaurálása hosszabb-rövidebb megszakításokkal már az 1980-as évek vége óta zajlik, 2017-ben a kormány kétmilliárd forint támogatást nyújtott az „ikonikus” építészeti emlék felújítására, a munkálatok előkészítése 2018-ban kezdődött, a kivitelezés 2020 nyarától gyorsult fel.

Mostanra befejezték a régészeti feltárást, a falkutatást, a falfelületek és freskók restaurálását, valamint elvégezték azokat az építészeti munkákat, amelyek a templom használatát és hosszú távú állagmegóvását szolgálják, többek között korszerűsítették az épület elektromos hálózatát és hangosítását. Hátra van még némi munka a sekrestye homlokzatán, és be kell fejezni a nyugati kapu restaurálását. A projekt megvalósítása a templomkert rendbetételével, a sétányok, lépcsők, kapuk felújításával, valamint nem utolsósorban a látogatóközpont felépítésével folytatódik.

Pap Ildikó régész az MTI-nek elmondta: a régészeti feltárások során bebizonyosodott, hogy a XIII. század első felében épült templom helyén állt már egy korábbi, 13 méter hosszúságú épület. Feltevésük szerint egy XI. századi templom lehetett. A templombelsőben végzett ásatások során rátalálhattak a Ják nemzetség temetkezési helyére, nagy valószínűséggel kijelenthető az is, hogy egy feltárt téglasírban megtalálták Jáki Nagy Márton, a jelenlegi templom építtetőjének sírját és földi maradványait is.

Hirdetés