haziorvos1Most 832 üres körzet van, egy évvel korábban 928 volt.

Közel százzal csökkent az üres praxisok száma egy év alatt. Június elsején összesen 832 üresen álló háziorvosi és alapellátó fogorvosi praxis volt Magyarországon, korábban 928 üres körzetben kellett helyettesítéssel megoldani a betegek alapellását – derül ki az Országos Kórház-főigazgatóság (Okfő) adataiból.

A háziorvosok esetében 589 üresen álló körzet van jelenleg, ezek közül 13 praxis június 1-jével vált tartósan betöltetlenné, többek között Dévaványán, Hidasnémetiben, Budapest négy helyen, Hódmezővásárhelyen és Turán kell a betegellátást a jövőben helyettesíteni megoldani. Az üres fogorvosi praxisok száma jelenleg 243, egy korábbi 280 körzetből hiányzott a fogorvos, tartósan betöltetlen állapotú júniustól négy körzetbe került, ez azt jelenti, hogy ezekben a rendelőkben már hat hónapja helyettesítéssel oldják meg a betegellátást.  

Minden tizedik körzetben helyettesítő orvos dolgozik

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) nemrégiben megjelent adatai szerint 2020-ban minden tizedik praxisban helyettesítő orvos dolgozott. A pandémia magyarországi kitörésének évében összesen 4536 háziorvosi és 1359 házi gyermekorvosi praxisban látták el lakossági egészségügyi alapellátását. Egy háziorvos napi betegforgalma 48 fő volt, a gyermekorvosokhoz pedig napi 24-en érkeztek.

Kiemelték: a háziorvosok kapacitásait 2020-ban elsősorban a járványkezelés kötötte le, a rendelőn kívüli ellátások száma 30 csökkentett, kevesebb beteget utaltak szakrendelésre, kórházba is. Az alapellátásban dolgozókra és a kórházak infektológiai és intenzív osztályaira is nagy nyomás nehezedett. 

Példa említik, hogy míg 2019-ben 48 százalék körüli ágykihasználtság volt az infektológiákon, 2020-ban ez 140 százalékra nőtt, az intenzív osztályokon a 2019-es évi 60 százalékhoz képest 2020 decemberére 80 százalékos emelkedett az ágykihasználtság. 

2020-ban az alkalmazásban állók táppénzes napjainak száma több mint tízéves rekordot döntött meg. Az alkalmazottak több mint 26,3 millió napot voltak betegek, míg a pandémia előtt 16–24 millió volt az évenkénti táppénzes napok száma.

(VG.hu)

Hirdetés