tabor2A nonprofit szervezetek bevételei­nek 44 százaléka származott 2017-ben állami vagy önkormányzati forrásból, 194 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban.

A nonprofit szférában 2017-ben 61 151 – az előző évinél 465-tel kevesebb – szervezet működött, kétharmaduk társas nonprofit formában, a fennmaradó részük pedig alapítványként – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal kiadványából. A társas nonprofit szervezetek körében a szabadidős (22 százalék) és a sportegyesületek (21), valamint a kulturális szervezetek (15) aránya volt a legnagyobb, az alapítványok között pedig az oktatás (33 százalék), a szociális ellátás (16) és a kultúra (15) volt túlsúlyban. Míg a hagyományos civil szervezetek a számosságukkal (mintegy 54 ezer), addig a nonprofit vállalkozások magas, átlagosan 246 millió forintos bevételükkel tűntek ki.

Csupán a szervezetek 2,2 százaléka nem folytatott pénzügyi tevékenységet 2017-ben. Teljes pénzforgalmat 92,7 százalékuk bonyolított le, miközben 4,2 százalékuk csak kiadást, 0,9 százalékuk pedig csak bevételt könyvelt el. Az összes bevétel 2017-ben több mint 1924 milliárd forint volt, az előző évinél folyó áron 16,3, reálértéken pedig 13,6 százalékkal több.

Az 500 ezer forint alatti éves bevételű szervezetek aránya még mindig nagy (37 százalék). A nagyszámú szabadidős, oktatási szervezet a súlyánál sokkal kisebb arányban részesedett a forrásokból. A gazdaság-, illetve településfejlesztésben tevékenykedő, valamint a környezetvédő szervezetek pénzügyi helyzete viszont az átlagosnál sokkal kedvezőbben alakult. 2017-ben a sportszervezetek is arányuknak nagyjából megfelelő mértékben részesedtek a szektor bevételéből, elsősorban a társaságiadó-támogatások révén.

nonprofit

A teljes szektor bevételeinek 44 százaléka származott állami vagy önkormányzati költségvetésből, vagyis az előző évinél 4 százalékponttal, 194 milliárd forinttal több. Ezzel szemben a saját bevétel 43 százalékra csökkent, így a szektor támogatási mutatója egy százalékponttal 56 százalékra nőtt. Pályázat útján 2017-ben 16 ezer szervezet részesült az erre a célra fenntartott összesen 187 milliárd forintból, ez a keret egy évvel korábban még csak 156 milliárdos volt. A vizsgált időszakban tízezer szervezet nyújtott pénzbeli vagy természetbeli adományt, ennek alig egyötöde a lakosságnak, négyötöde különböző szervezeteknek jutott.

A munkaviszonnyal rendelkezők összlétszáma 162 ezer volt 2017-ben. Az alkalmazásban állók száma több mint 133 ezer, ebből 91 ezer teljes, 42 ezer részmunkaidős. A 2,6 millió forintos éves bruttó átlagkereset 26 százalékkal maradt el a nemzetgazdasági átlagtól.

<Világgazdaság>