konfAz egészségügyért felelős államtitkárság helyett az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) szabja meg az egészségpolitika irányait, amelyet szervezetileg a belügyminiszter felügyel - olvasható a Medical Online szaklap beszámolójában, amelyet a Magyar Egészségügyi Menedzsment Társaság múltheti konferenciájáról készített.

Közben a Népszava azt írja: teljesítményfinanszírozással próbálják kurtítani a várólistákat.

Az eseményen OKFŐ főigazgató-helyettese, Takács Péter számolt be a hallgatóságnak az egészségügy átalakításának terveiről, fontosabb lépéseiről - írja a Medical Online. Legfontosabb kijelentései:

• a magyar egészségüggyel mindenki elégedetlen volt, megérett a helyzet az átalakításra, és ebben „kapóra jött a Covid”,
  • a lakosság hozzáférésének javítása érdekében a megyéken belüli hatékony ellátásszervezésen, a finanszírozás ezt szolgáló átalakításán dolgozik,
  • nincs könnyű dolguk, mert az önkormányzatok és a kórházak sündisznóállásban védik saját érdekeiket,
  • a járvány időszaka bebizonyította: a megyei kórházak (Budapesten öt vezető intézmény) alá rendelt kórházakban sokkal hatékonyabb a kapacitásszervezés,
  • átalakításra készülnek a városi kórházak gazdálkodásában, központosítva számos feladatot, mint például a beszerzések, a pénzügy vagy a kontrolling,
  • a centralizációs törekvések sorába illeszkedik a Nemzeti Laboratóriumi Hálózat kialakítása,
  • a most működő 270 labor helyett 80 is elegendő lenne, a nagy szaktudást igénylő, legköltségesebb vizsgálatokat pedig nyolc regionális laboratóriumban végeznék,
  • a költséghatékonyabb és lakosságközpontúbb ellátást szolgálják a praxisközösségekbe telepített feladatok, a kollegiális vezetői rendszerrel pedig direkt kommunikáció kialakítására törekszik az egyébként valódi praxiskezelőként is funkcionáló OKFŐ,
  • a Magyar Orvosi Kamarával folytatott aktív párbeszéd nyomán finomhangolják az új jogviszony-törvényt,
  • új alapokra kerül az orvosi ügyeleti díjrendszer, az elvégzett munka mennyiségéhez igazítva a díjtételeket.
  • az ellátás újraindulásának láthatóan komoly akadálya volt, hogy az új bérrendszerben az orvosokat nem ösztönözte semmi az ügyeletek vállalására. Ezért ezt most szintén orvosolják.

A finanszírozás részleteiről pedig Kiss Zsolt, a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő főigazgatója osztott meg részleteket a Népszava beszámolója szerint.

• Harminc százalékos plusz finanszírozással igyekszik a NEAK visszavágni a járvány alatt megnyúlt kórházi várólistákat.
  • A harmadik hullám vége óta (2021. május eleje) kilencezerrel (28 százalékkal) nőtt a műtétre várakozók száma, és ezzel mostanra már 41 209 beteg áll sorba ezekért az ellátásokért, míg a pandémia kezdetén, 2019. március végén 25 240 várakozó volt.
  • A főigazgató szerint a daganatellenes terápiára szorulók, valamint a szív és érrendszeri betegeket a járvány alatt valamennyi szükséges kezelésüket megkapták.
  • Az ellátott betegek számában összességében nem tapasztaltak visszaesést, de csak azért nem, mert a rendszer azokat is ellátottként regisztrálta, akiknek beadták az oltást.
  • Szeptember elsejétől ismét érdekeltté válnak az intézmények abban, hogy minél több beteget fogadjanak, mert visszaállítják a teljesítményfinanszírozást.
  • A pandémia alatt a kórházak, szakrendelők egy átlagos havi összeget kaptak, teljesítménytől függetlenül.

(Portfolio.hu)