penz03Tavaly októberben a bruttó átlagkereset 397.400 forint volt, 8,8 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban, éppúgy, mint szeptemberben. Az első tízhavi bruttó átlagkereset 395.300, a kedvezmények nélkül számolt nettó átlagkereset 262.900 forintot ért el, mindkettő 9,7 százalékkal nőtt egy év alatt.

A 3,0 százalékos tavaly októberi inflációval számolva a reálkeresetek éves emelkedése 5,6 százalékos volt - közölte a múlt héten a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A közfoglalkoztatottak nélkül számolva 408.100 forint volt az októberi átlagkereset, 8,7 százalékkal több az egy évvel korábbinál.

A legalább öt alkalmazottat teljes munkaidőben foglalkoztató vállalkozásoknál 9,4 százalékkal nőtt az átlagkereset a szeptemberi 9,8 százalék után. A költségvetési szférában alkalmazottak körében – a közfoglalkoztatottak nélkül számolva – 6,9 százalékosra lassult a béremelkedés a szeptemberi 8,5 százalékról.

A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 264 200, a kedvezményeket is figyelembe véve 272.900 forintot ért el októberben. A kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 9,1 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva.

A prémium, jutalom, egyhavi külön juttatás nélkül számolt rendszeres bruttó átlagkereset 377.200 forintra becsülhető, 9,5 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A múlt év első tíz hónapja alatt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 395.300 forint, a közfoglalkoztatottak nélkül számolva 405.900 forint volt. A nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 262.900, a kedvezményeket is figyelembe véve 271.700 forintot ért el.

A bruttó és a kedvezmények nélkül számított nettó átlagkereset egyaránt 9,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, a kedvezmények figyelembevételével számított nettó kereset 9,9 százalékkal, ebben szerepet játszott, hogy meghatározott ágazatokban átmenetileg mérsékelték, vagy felfüggesztették dolgozók bruttó béréből fizetendő járulékok befizetésének kötelezettségét – derül ki a KSH jelentéséből.

A fogyasztói árak átlagosan 3,5 százalékos növekedését figyelembe véve a reálkeresetek hat százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához képest - mondta az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára, Bodó Sándor, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb kereseti adatait értékelve.

A minisztérium közleménye szerint a legfrissebb statisztikák alapján 2013 eleje óta, 94 hónapja töretlen a reálkeresetek emelkedése Magyarországon. 2020. január-októberben a tíz évvel azelőttihez képest a bruttó keresetek 97 százalékkal, a nettó keresetek kedvezmények nélkül 99,7 százalékkal, a családi kedvezménnyel számolt nettó keresetek pedig 106,4 százalékkal emelkedtek. „A bérek tehát a múlt évtized eleje óta megkétszereződtek hazánkban, a foglalkoztatás folyamatos bővülésével együtt jelentősen javítva a magyar családok életminőségét” – emelte ki Bodó Sándor.

Több mint 7 százalékos reálbér-növekedés következett be az építőipar és a szakmai, tudományos, műszaki tevékenység, 6 százalékot meghaladó pedig a kereskedelem, gépjárműjavítás ágakban. A versenyszféra legjobban fizető ágazatai továbbra is: a pénzügyi szektor 700.500 forinttal, az információ és kommunikáció 667.200 forinttal és az energetika 640.400 forinttal – állítja az ITM.

A világjárvány hatására a legtöbb ágazat jelentős keresletcsökkenést él át, ennek következtében a vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága mérséklődött, ugyanakkor a foglalkoztatottak száma 4,5 millió környékén stabilizálódott. A minisztériumi közlemény szerint a koronavírus-járvány kedvezőtlen hatásait mérsékelték és mérsékelik a kormány Gazdaságvédelmi akciótervben hozott intézkedései, egyebek mellett a különböző bértámogatások, amelyek a munkahelyek megvédése mellett újak létrehozására is ösztönöztek.

Hirdetés