vonatA Magyar falu programban kétmilliárd forintot szánnak arra, hogy vasútállomások, vasúti megállók épületei újuljanak meg – közölte Gyopáros Alpár, a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos.

A sajtótájékoztató helyszíne a 14-es számú vasútvonalon Csorna és Szany között közlekedő vonat volt. Szanyig vitte utasait, ahol átadták a program részeként mintegy 60 millió forintból felújított Szany-Rábaszentandrás vasútállomás épületét. Gyopáros Alpár, aki a térség országgyűlési képviselője és Győr-Moson-Sopron megye 3. számú választókerületének kormánypárti képviselőjelöltje, elmondta, hogy a vasútállomás épülete teljes egészében megújult, és hasznosításában a nagyközség önkormányzata is részt vesz, mivel egy részét a szanyi amatőr színjátszó kör fogja használni.

A Csorna és Pápa között 2007-ben felfüggesztették a személyszállítást, 2009-ben pedig végleg fel akarták számolni a vonalat. Akkor Csornától Pápáig a vonalon fekvő települések tiltakoztak az intézkedés ellen – emlékeztette hallgatóit Gyopáros Alpár, és abbéli reményét is kifejezte, hogy a járatpárok számát tovább lehet emelni a jövőben a vonalon, mert „látható, hogy a helyiek ragaszkodnak ehhez a vasúti szárnyvonalhoz”.

Homolya Róbert, a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója arról beszélt a sajtótájékoztatón, hogy a Magyar falu program részként a mellékvonalakon 13 helyszínen újulnak meg állomásépületek, 11 helyszínen új állomást építenek, 229 helyszínen pedig fedett kerékpártárolót és egyéb utcai bútorokat helyeznek el. Kiemelte, hogy a vasúttal utazók egyharmada közlekedik a mellékvonalakon. Kitért arra is, hogy a MÁV együttműködik a helyi önkormányzatokkal, hogy a vasútállomások épületei egyéb közösségi funkciót is kapjanak. Példaként említette, hogy van, ahol kávézó, máshol turistaszállás vagy éppen a polgárőrség kapott helyet a megújult épületekben.

Az elnök-vezérigazgató beszélt arról is, hogy a forgalomnövekedéshez fontos a jó menetrend kialakítása, ehhez a vasúti pályákat is meg kell újítani. Hozzátette, hogy a következő években kétszáz BZ-motorvonat és -motorkocsi felújítását tervezik, a munkát már elkezdték. Unger Tamás, Pápa (Fidesz-KDNP) alpolgármestere a vasútállomás épületének átadásán azt hangsúlyozta, hogy Pápának fontos előrelépési lehetőség a vonal fejlesztése, nemcsak az ingázás, hanem a turizmus szempontjából is. Németh Gergely, Szany polgármestere elmondta, hogy amikor a vasútvonal és a vasútállomás 1896-ban épült, akkor a település bekerült az ország vérkeringésébe.