A lakáshitelek kamata jelenleg 6 százalék körül van, ez kedvezőbb, mint korábban volt, de időnként van még lehetőség ennek csökkentésére. A lakáshitelünket olcsóbbá tehetjük, ha egy része államilag támogatott hitel, de előfordul, hogy még ehhez is szükség van piaci lakáshitelre. Hogyan érdemes választani?


Tudjuk meg, hogy jogosultak vagyunk-e a támogatott hitelekre

Több olyan támogatási elem is van, amelyek a gyermeket nevelő vagy tervező párok lakáshoz jutását segíti. Valószínűleg sokan hallottak már a CSOK Pluszról és a Babaváró hitelről, lényegében ez a kettő alkotja a családtámogatási program gerincét. Mellettük több kisebb támogatás és kedvezmény is van, amelyeket érdemes kihasználni, de a legnagyobb összegű segítséget ezek jelentik. A BiztosDöntés.hu oldalán minden fontos részletet megtudhatunk.

A CSOK Plusz egy kamattámogatott hitel, amelyet gyermeket tervező házaspárok igényelhetnek lakáscéljaik megvalósítására. A hitelt lakás építéséhez, vásárlásához vagy bővítéséhez igényelhetjük, ahol a hitel fedezete az adott ingatlan.

A CSOK Plusz kamatán állami támogatás van, így az igénylőknek legfeljebb 3 százalékos kamat mellett kell törleszteniük. A hitel összege a meglévő és vállalt gyermekek számától függ. Egy gyermek mellé 15 millió, két gyermek mellé 30 millió, három gyermek mellé pedig 50 millió forint igényelhető legfeljebb.

Az igényelhető összeg attól is függ, hogy a pár az első ingatlanát szerzi, illetve, hogy a jövedelmük alapján mekkora törlesztőrészletet vállalhatnak (ez utóbbit hívják JTM-korlátnak). Az ingatlan forgalmi értéke első lakásszerzők esetében legfeljebb 80 millió, lakást cserélők vagy bővítők esetében pedig 150 millió forint lehet. Az ingatlanra hasznos alapterület és helyiségek vonatkozásában is van előírás.

A Babaváró hitelt szintén azok igényelhetik, akik ezután tervezik bővíteni a családot. Ez a hitel meglévő gyermekekre tehát nem igényelhető. A kölcsön nem lakáscélú, hanem szabad felhasználású, de épp ezért jól használható lakáscélra. A Babaváró nagy előnye, hogy legalább 75%-ban lakáshitelekhez önerőként felhasználható. A kölcsönt kamatmentesen törleszthetjük, ha pedig a futamidő első 5 évében megszületik a gyermek, akkor a kamatmentesség végig megmarad.

A támogatott hitelek feltételei ugyanakkor szigorúak. A hitelképességen túl igazolni kell a köztartozás-mentességet, a büntetlen előéletet és akár 3 év folyamatos TB jogviszonyt is. Ha azonban jogosult a pár a támogatásokra, akkor érdemes használni őket, mert sokkal olcsóbban juthatunk így hitelhez.

Minden támogatott hitel ugyanolyan?

A legtöbb bank többféle támogatott konstrukciót is kínál, és ha egy több fajtából álló hitelt szeretnénk magunknak összeállítani – leginkább így a célszerű – annak érdekében, hogy minél kedvezőbb kamatot tudjunk elérni, akkor érdemes ugyanannál a banknál felvenni az összes hitelt.

De melyik bankot válasszuk?

Jó tudni, hogy az UniCredit Banknál CSOK Pluszt, valamint Babaváró kölcsönt is igényelhetünk. Mindehhez pedig piaci lakáshitel, illetve minősített fogyasztóbarát lakáshitel is elérhető.

A támogatott hitelek látszólag minden banknál egyformák, hiszen rendeletek szabályozzák a jogosultsági feltételeket. A jogszabályban meghatározott igénylési feltételek és kamatok minden banknál ugyanazok, így könnyen azt gondolhatjuk, hogy mindegy, hogy hol vesszük fel őket.

Ez azonban nem teljesen igaz.

A támogatáshoz valóban ugyanolyan feltételeket kell teljesíteni. Ugyanakkor, mivel a hitelt a bank nyújtja, a bank belső szabályzata alapján történik az adósvizsgálat.

A bank maga határozza meg tehát, hogy milyen jövedelmeket fogad el, milyen életkori határokat szab, vagy hogy az ingatlan hány százalékáig hitelez. (Persze a törvényi kereteken belül.)

Abban is van különbség, hogy a támogatott hitelek mellé milyen kedvezményeket kínál a bank és milyen költségeket számít fel. Érdemes tehát megnézni, hogy milyen kedvezményeket kínál a bank

Hirdetés